SocialFacebookIconDiyetli Facebook
Hayranı Ol...
SocialTwitterIconDiyetli Twitter
Hayranı Ol...

Demliğinizde Sağlık Gizli


Birçok bitkinin çiçeğinden, yaprağından, meyvesinden ya da kökünden hazırlayabileceğiniz çaylar, bağışıklığınızı güçlendirerek grip sezonunu daha sağlıklı atlatmanıza yardımcı olabilir.


Demliğinizde Sağlık Gizli
Eklenme Tarihi 11 Ocak 2013 Cuma
İzlenme Demliğinizde Sağlık Gizli 2641 kez izlendi.

Stresle baş etmenizi sağlayabilir, vücudunuzun toksinlerden arındırabilir, hatta hücrelerinizi okside olmaktan koruyarak daha genç kalmanızı sağlayabilir. Bu ay, bir fincan sıcak çay demleyebileceğiniz bitkileri mercek altına yatırdık, en yaygın olarak tüketilenlerin kullanım alanlarına, özelliklerine şöyle bir baktık…

GÜL (Rosa Damescena)
A sırlardır kozmetik amaçlarla kullanılan gülü çay formunda sıcak bir bardak içecek olarak da tüketebilirsiniz. Bunun için aktardan alacağınız bir avuç dolusu kuru gülü tohumlarından ve sap kısmından ayıklayarak 1 litre kaynamış suyun içerisine ekleyin. Nefis aroma ve lezzetinin ortaya çıkması için beş dakika demlendirin. Bu romantik çiçekle yapılan çay, sakinleştirici ve rahatlatıcı etkisiyle endişeli dönemlerde yardımcınız olabilir. Ayrıca gülün boğaz enfeksiyonlarına ve öksürüğe de iyi geldiği biliniyor. Gül çayı, bulantıyı önleyici ve serinletici olarak da kullanılıyor.

YASEMİNLİ YEŞİL ÇAY (Rosa damescena )
Yasemin ve krizantem çiçeğinin elde özenle sarılmasıyla hazırlanan bu çay topçukları, sıcak suyla buluştuğunda adeta çiçek açıyor ve gözünüze de hitap eden harika bir görüntüye kavuşuyor. Yeşil çayın yan tarafta da bahsettiğimiz mucizevi faydalarını yaseminin rahatlatıcı harika kokusuyla birleştiren bu çay, cam bir çaydanlıkta ya da bardakta demlendiğinde nefis bir de görüntü sağlıyor. Fiyatı ise biraz pahalı. Tanesi 2- 2.5 TL civarından satılıyor.

HATMİ ÇİÇEĞİ (Althaea officinalis )
Yaz aylarında pembe, mavi, beyaz çiçekler açan bu güzel bitki aynı zamanda şifalı bir bitki çayı olarak da tüketilebiliyor.  Antikçağdan beri solunum tedavi etmek amacıyla kullanılan hatminin Latince ismi olan Althaea “şifalı” anlamına geliyor. Hatmi çiçeği, diğer adıyla gül hatminin içeriğinde antihistaminik bileşenler bulunuyor. Özellikle kuru öksürüğe ve ağız içi mukoza yaralarına karşı kullanılıyor. Balgam söktürücü özellikleri de biliniyor.

PAPATYA ( Matricaria chamomilla )
Papatya çayı yaygınlıkla sakinleştirici, rahatlatıcı, uykuya yardımcı olarak kullanılıyor. Yapılan son araştırmalar papatyanın kasları rahatlatıcı etkilerinin olduğunu ortaya koyuyor. Soğuk algınlığına da iyi gelen papatyanın bu etkisini anti bakteriyel özelliklerinden kaynaklanabileceği ifade ediliyor. Papatya çayı parazitlerin vücuttan uzaklaştırılmasında, diş eti ve ağız problemlerinde kullanılıyor. Gaz gidermeye yardımcı oluyor. Uterusu hareketlendirebileceği için hamilelerin kullanması önerilmiyor.

YEŞİL ÇAY ( Camellia sinensis )
Antioksidan içeren bitkiler arasında en üst sıralarda yer alan yeşil çay aynı zamanda üzerinde en çok araştırma yapılan bitkilerden biri.  Bildiğimiz siyah çayla arasındaki fark sadece işlenme tekniği. Yeşil çay, siyah çaya göre daha az işlem görüyor. Bu da onun antioksidan özelliklerinin korunmasını sağlıyor. Yeşil çayın ana bileşenlerinden biri olan epigallocatechin gallate’nin (EGCG) kanser önleyici etkileri araştırılıyor. Araştırmacılar EGCG’ nin yağ yakımına yardımcı olarak kilo kontrölünü sağladığını da gösteriyor. Yeşil çayın içeriğindeki katekinler ve epikatekinler gibi antioksidanlar bağışıklık güçlendirerek hastalıklarla savaşmak konusunda vücuda destek oluyorlar. Yapılan çalışmalar yeşil çayın ayrıca kas yenileyici özelliğini de ortaya çıkarıyor.

ADAÇAYI ( Salvia officinalis )
Tüylü ve beyazımsı yapraklara sahip olan adaçayı ülkemizde bolca tüketiliyor. Sıcak suda demlendirilerek içilen çayı antiseptik ve anti bakteriyel özelliklerinden dolayı ağız, boğaz, diş eti enfeksiyonlarında kullanılıyor. Sindirim sistemini stimüle ederek hazımsızlık sorunlarına da iyi geldiği düşünülüyor. Vücuttaki toksinlerin atılmasına da yardımcı olan bu şifalı bitkinin sakinleştirici özellikleri de biliniyor. Adaçayının hafızayı güçlendirdiğine dair çalışmalar da bulunuyor. Adaçayının aşırı kullanımında kan basıncı yükselebildiğinden tansiyon hastalarının dikkatli tüketmesi gerekiyor.

IHLAMUR ( Tilia tomentosa )
Haziran ayında sokakları mis gibi kokularla dolduran ıhlamur çiçekleri kurutulup kış boyunca şifalı çay olarak ülkemizin hemen her yerinde yaygın bir şekilde tüketiliyor. Bağışıklığı güçlendiren, göğüs yumuşatıcı özelliği bulunan ve terlemeyi sağlayan ıhlamur çayı özellikle soğuk algınlığına karşı başyardımcımız. Mide bulantısı, ishal, gaz gibi sindirim sistemi sorunlarında da tüketilen ıhlamur çayı, içeriğinde bulunan farnesol ile anksiyeteye karşı da yatıştırıcı olarak fayda sağlıyor.

MELİSA ( Melissa officinalis )
İçeriğinde bulunan citromellol nedeniyle yatıştırıcı, sakinleştirici etkisi bulunan melisa, uykusuzluk sorununa, strese karşı bitkisel bir alternatif sunuyor. Eski çağlardan beri bu özelliğinden faydalanılan bitkinin çayı kas gevşetici özelliklere de sahip. Ana vatanı Güney Akdeniz olan, limonumsu hoş kokulu bu bitki, ülkemizde oğul otu olarak da biliniyor.

KEDİ OTU ( Valeriana officinalis )
Kedinizi keyiften costuracak bu bitki, sizi sakinleştirip huzura kavuşturabilir. Tabi o kendine has, özel, biraz da rahatsız edici keskin kokusuna dayanabilirseniz. Aslında bu kokudan kediler çok hoşlanıyorlar. Bitkiye kedi otu denilmesinin nedeni de bu. Kaynamış suda demlendirerek hazırlayabileceğiniz bu çay, sakinleştirici etkisiyle uykusuzluk, anksiyete, stres, korku, karamsarlık, baş ağrısı gibi sorunları gidermeye yardımcı olabiliyor. Üzerinde birçok bilimsel araştırma yapılan bitkinin Avrupa’ da resmi olarak uykuya yardımcı olduğu kabul ediliyor.

TARÇIN ( Cinnamomum verum )
Tarçın dünyada bilinen en eski baharatlardan biri. Tip 2 diyabetin semptomlarının azaltmaya yardımcı olduğuna dair birçok araştırma yapılıyor. Ballı tarçın çayı artirit ağrılarını azaltıyor. Kanın sindirim organlarına akışını hızlandırarak ishal, gaz, mide bulantısı gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi geliyor. Demir, kalsiyum ve magnezyum içeren tarçın, soğuk algınlığı semptomlarının giderilmesi amacıyla eski çağlardan beri kullanılıyor. Tarçınlı çayınızı içerken koklamayı ihmal etmeyin.  Araştırmalara göre nefis kokusu hafızayı güçlendiriyor. Uzmanlar, kan sulandırıcı ilaçlarla kullanılmaması gerektiği konusunda ise uyarıyor.

KUŞBURNU ( Rosa canina )
Aslında yabani gül bitkisinin meyvesi olan kuşburnunun en önemli özelliği tam bir C vitamini ve antioksidan deposu olması. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği biliniyor. C vitaminin yanı sıra tanen, pektin, karoten, meyve aitleri, A, B1, B2i K vitaminleri bakımından da oldukça zengin. Kuşburnu çayı, toksinlerin vücuttan atılmasına da yardımcı oluyor.

ZENCEFİL ( Zingiber officinale )
Kat kat giyinmenize rağmen bir türlü ısıtmak bilmiyorsanız hemen bir bardak zencefil çayı demleyin. Antioksidanlar yönünden çok zengin olan zencefil, kan dolaşımını hızlandırarak vücudun ısınmasına yardımcı oluyor. Vitaminler yönünden çok daha zengin olan tazesini tüketmek en iyisi, ancak bulamadığınızda kurutulmuş formlarını da kullanabilirsiniz. Baharatlı ve güçlü tadıyla sizi hemen kendinize getirip tüm hücrelerinizi ısıtıyor. Zencefil, aynı zamanda mide bulantısına iyi geliyor, kasları gevşeterek gaz sorununa yardımcı oluyor. Daha lezzetli bir içim için limon ve minik bir kaşık balla tatlandırabilirsiniz.

ÇAY KEYFİ
İçinizi ısıtın: Bir fincan büyüklüğünde taze zencefili soyun, minik dilimlere bölün. Kaynattığınız 4 bardak suyun içine atın ve demlenmesi için ağzını sıkıca kapatıp 10 dakika kadar bekleyin. Bal ve limon ekleyerek tüketin.
Antioksidan kürü yapın: 30 gr yeşil çay ve iki diş karanfilin üzerine 1 litre su dökün, birkaç dakika demlenmesini bekleyin. Tarçın çubuklarıyla servis yapın.

Rahat bir uyku uyuyun: Bir ölçü melisa, bir ölçü ıhlamur, ¼ kedi otunu bir kaşık zencefil ile karıştırın. Bu karışımdan bir çorba kaşığı alarak bir bardak kaynamış suda demlendirin. İsteğe göre balla tatlandırın.
Bağışıklığınızı güçlendirin: Bir su bardağı kaynamış suya, bir tatlı kaşığı ince kıyılmış kuşburnu kabuğu ekleyin 10- 15 dakika demlendirin ve süzerek için.

Kaynak: Formsante

Ahmet Maranki Yorum Ekle
Rasgele Ahmet Maranki
Maranki Uyarıyor: Süt Tüketimine Dikkat!Maranki Uyarıyor: Süt Tüketimine Dikkat!

Sütün güçlü dişler ve kemikler oluşturduğu bilinse de bilim adamlarının araştırmaları bu bilgiyi çürütüyor...

Her Gece İçerik Ayda 4 Kilo Verin!Her Gece İçerik Ayda 4 Kilo Verin!

Prof. Ahmet Maranki sağlıklı kalmak ve kilo vermek için bazı formüller verdi.

Demliğinizde Sağlık GizliDemliğinizde Sağlık Gizli

Birçok bitkinin çiçeğinden, yaprağından, meyvesinden ya da kökünden hazırlayabileceğiniz çaylar, bağışıklığınızı güçlendirerek grip sezonunu daha sağlıklı atlatmanıza yardımcı olabilir.

Ahmet Maranki`den Doğal AntibiyotiklerAhmet Maranki`den Doğal Antibiyotikler

Toplumumuzda sağlıkla ilgili herşey ilaca bağlanır. İlaçlara karşı bağımlılığımız var.

Ahmet Maranki`nin kaleminden Duvar OtuAhmet Maranki`nin kaleminden Duvar Otu

Prof. Dr. Ahmet Maranki'nin kaleminden güzel bir ot tavsiyesi

Anasayfa Geri Yukarý
Kullanım Hakları ve Gizlilik İlkeleri / Yasal Uyarı / Hakkımızda / Reklam Verin / Bize Yazın / Üye Ol / Köşe Yazarımız Olun Tüm hakları saklıdır © 2009-2014 Diyetli.com Yazan Evrem Karagöz | diyet önerileri
İnternet ve Bilgisayar Hizmetleri
Sitede yer alan yazılar gazeteler veya diğer yazılı kaynaklardan alıntıdır.
Hekim kontrolü olmadan uygulanması zararlı sonuçlar doğurabilir.
Diyetlerin veya yazılanların uygulanmasından dolayı oluşacak sorunlardan sitemiz kesinlikle sorumlu değildir.