SocialFacebookIconDiyetli Facebook
Hayranı Ol...
SocialTwitterIconDiyetli Twitter
Hayranı Ol...

Diyetisyen Aysen Arıcan`dan Diyet Tüyoları


Bir diyetisyen olarak önerebileceklerimin ve yapabileceklerimin bir yeri var. Ancak kilo vermeyi etkileyen beslenme kadar önemli bir faktör daha var: Hareket.


Diyetisyen Aysen Arıcan`dan Diyet Tüyoları
Eklenme Tarihi 18 Ocak 2013 Cuma
İzlenme Diyetisyen Aysen Arıcan`dan Diyet Tüyoları 4754 kez izlendi.

Daha çok hareket daha az yemek!

Öneri açık: Daha çok hareket yap daha az yemek ye! Kilo vermenin formülü çok net. O da daha az kalori almak ve daha çok harcamak. İkisinin arasındaki fark da sizin depoladığınız enerjiden karşılanacak. Çok basit gibi görünen bu matematik işlemin, iş başa düşünce bu kadar basit olmadığını biliyorum tabii.

Hadi bakalım bugün arabanızı otoparkın en uzak noktasına parketmeye başlayın. Hiç asansör kullanmayın diyemem, hayat koşulları sizi çok yoruyor eminim. Ancak 9. Katta oturuyorsanız asansörden 8. Katta inip 1 katını yürümenizi tavsiye ediyorum. Diyelim çalışıyorsunuz ve işyerinde fotokopi çekmek için stajyer ya da asistanınızdan yardım istemeyi bırakıp kendiniz çekmeye başladınız. Sonuç günde ekstra 50 kalori daha yakacaksınız (Bu önerime verimlilik ve zaman yönetimi için uğraşanlar pek sıcak bakamayabilirler ama harketsiz kalıp kilo alma seçeneğinden daha iyi değil mi?). Küçük değişimler hayatınızda büyük farklar yaratır...

Kızartmalardan uzak durmayın!

Başlık sizi şaşırttı değil mi? Şaşırmayın ama yanlış da anlamayın! Kızartmalardan uzak durmayın, tabiki fırında pişenlerinden! Kızartmaların kokusu herkesi cezbeder.  Mis gibi kızarmış patatesin yerini birçok yiyecek tutamaz elbette ama konu sağlık ve kilolar olunca durum değişiyor. Kızartma tadında sağlıklı yemekler yapmanız için fırınınızı ya da tost makinenizi kullanabilirsiniz.

1 kilo patates için 1 yemek kaşığı sıvı yağ, toz kırmızıbiber, fesleğen ve kekikten oluşan sos hazırlayın. Hepsini güzelce karıştırıp yağlı kağıt serdiğiniz fırın tepsisine dizin. 30 dakika 175 derecede ısınmış fırında yemeğinizi pişirebilirsiniz. Rendelenmiş domates ve sarımsağı yağ eklemeden sos tavanızda biraz pişirip patateslerin üzerine döküp afiyetle yiyebilirsiniz.

Çare tükenmez… Mutfağınız diyetinizin aynasıdır!

Tatlınızı kendiniz yapın!

Küçük adımlar büyük değişimleri sağlar. Diyet konusunda da böyle. Bir diyetisyen olarak şu duruma yıllardır tanık olurum: ‘Bazı kişiler kendilerine kısa zamanda ulaşılması zor hedefler koyarlar ve bu nedenle yaşamlarında değişiklik yaparak kilo vermede ilerlemelerini sağlayacak diyet adımlarını küçümserler. Maalesef o küçük adımlar atılmadığında motivasyon sağlanamadığı için kilo yönetiminde kilo vermede başarı sağlanamamakta ve diyet konusu giderek olumsuz bir hal almaktadır. Sonuç olarak diyete olan inaçsızlık da artmaktadır.’

Şimdi yeni bir diyet tüyosu:  Tatlınızı kendiniz yapın!

Dışarıdan aldığınız tatlıların çoğunda ne yazık ki glikoz şurubu, mısır şurubu gibi doğrudan kana karışan ve insülin salgımızı artıran basit hatta çok basit şekerler bulunuyor. Siz iyisi mi tatlınızı pekmezle, kuru meyve karışımlarıyla veya elma suyu ile kendiniz yapın. Hem daha az şeker, daha az kalori almış olun hem de daha çok besin öğesi ile daha çok fayda sağlayın.

‘Basit şeker ne demek?’ diye sormanızı beklerim.  Şekerin basit olmayanı var mı? Yanıtlar devam eden yazılarda…

Yeni yılda sağlıklı ve fit olmak için diyet tüyoları - Başlamak ve bitirmek...

Birçok insan bazı tarihleri yenilenmek ve yeni hedefler koymak için bir fırsat olarak görüyor ve ve ayrı bir anlam yüklüyor. Deneyimlerimden çok iyi biliyorum ki birçok insan kilo vermeyi ya da başka deyişle zayıflamayı önemli bir yeni yıl hedefi yapıyor. Ben de bir diyetisyen olarak kilo vermek ya da zayıflamak hedefi koyanları hedeflerine doğru ve sağlıklı şekilde adım adım yaklaştırmak istiyorum. Beni takip edin ve klasik diyetisyen kuralları, diyet listeleri ve yasaklar olmadan da zayıflanabileceğini gösterin kendinize..

Diyete başlarken dikkat edilecek ilk ve önemli bir nüans:

‘Başlarken bırakacağınızı da garantiliyorsunuz aslında. Bu nedenle bu sefer diyete değil okumaya başlıyorsunuz önerilerimi.

Sağlıklı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız, yavaş ve adım adım hedefe gitmelisiniz. Bir an önce bir sihirli değnek gelip size değemez. Mucize gibi sunulan yöntemlerin hiçbiri gerçekçi ve bilimsel değildir. 30 günlük Diyet Yazı Dizimi de sabırla, dikkatle ve özenle okumanızı öneririm.

Öğün zamanlarına dikkat - Biraz esnekliklik payı bırakarak hergün aynı saatlerde yemeye başlayın

Diyete başlarken dikkat edilecek ilk ve önemli bir nüansı anımsatarak başlıyorum: ‘Başlarken bırakacağınızı da garantiliyorsunuz aslında. Bu nedenle bu sefer diyete değil okumaya başlıyorsunuz önerilerimi. Anlaştık mı?’Şimdi yeni bir tüyomuz: Öğün zamanı. Öğün zamanlarınızı netleştirin. Her gün aynı saatte öğünlerinizi almak dengeli bir diyetin temel kuralıdır. Kahvaltı, öğle ve akşam yemekleriniz için size uyan saatleri belirleyin ve 15 dakikalık esneklik bırakarak bu zamanlara uyun.

Her öğünde diğer günlerde olduğu gibi benzer miktarlarda tüketin!

Diyete değil önerileri okumaya başladınız ve öğün saatlerinizi belirlediniz... Şimdi her öğünde benzer miktarlarda tüketme çabası içine girmenizin yararlı olduğunu söylüyorum...

Önceki yazılarımdan kısa bir tekrar:

1. Diyete değil önerilerimi okumaya başladınız!

2. Her gün aynı saatte öğünleri almak dengeli bir diyetin temel kuralıdır.

Şimdi yeni bir diyet tüyosu veriyorum:

Öğünlerinizde benzer miktarlarda yemek tüketin.

Bir gün kahvaltı etmemek ertesi gün ise tıka basa doyduğunuz bir kahvaltı sofrasından kalkmak metabolizmanızı sarsabilir. Bu nedenle her öğün miktar açısından birbirine yakın oranlarda yiyecek tüketmelisiniz.

Ara öğünlerinizde ne yiyeceğinizi önceden belirleyin.

Akşam üzeri simit ve peynir, kuşluk vakti meyve, gece bir bardak light süt akla ilk geliveren örnekler… Siz de sağlıklı yiyeceklerden oluşan sağlıklı ara öğünler belirleyebilirsiniz. Her gün aynı şeyler de olmak zorunda da değil. Örneğin; bir gün taze meyve yediyseniz, ertesi gün kuru meyveli light yoğurt tüketebilirsiniz.

Yemek yaparken karın doyurmayı değil, zevkli yemek yemeği hayal edin

Tat alma ve yeme alışkanlıklarınızın da değişebileceğinize inanıp mutfakta yeni tatlar yaratmaya ne dersiniz? Belki de hedeflediğiniz kiloya indiğinizde bir master şef de ortaya çıkacak. Hadi benim yarattığım bir tarifle konuyu pekiştirelim: Bir kase mercimek çorbasında o kadar az kalori var ki, tabi yağ koymazsanız. Mercimek çorbanıza pişerken bir miktar toz kırmızı biber, tane ve toz kimyon eklemeyi deneyin ve yağ koymayın. Mis gibi kokan leziz çorbanızın kokusunu buradan alıyor gibiyim.

Yiyecekleri satın alırken nelere dikkat edelim?

Yağsız kıyma alalım. Tavuğun derisini almayalım. Süt-yoğurt ve peynir gibi ürünleri light tercih edelim. Ekmek seçimine dikkat edelim (tam tahıl ekmeklerini tercih edelim). Abur-cubur tabir edilen yiyecekleri eve almayalım (sağlıklı atıştırmalıkları ayrı tutuyorum). Tanıdığım bir eğitimci-danışman başarının sırrı olarak basit ve yalın yaklaşmanın önemine değinir. Yukarıdaki öneriler de son derece basit ve yalın öneriler. Ben de küçük şeyler – adımlar önemlidir, büyük başlangıçlar yaptırır diyerek yukarıdaki önerilerle diyete – sağlıklı beslenmeye adım atmanızı öneriyorum.

Mavi ve lacivert tonlarda olan sofralar iştahınızı kontrol ediyor

Kilo kontrolünde yönelilen konulardan bir tanesi her zaman iştah kontrolü olmaktadır. Ben genel yaklaşımım itibariyle yan yollara ve fantastik konulara dalınarak kilo yönetiminde (çok öne çıkan durum olması nedeniyle zayıflamada, daha doğrusu kilo almada ya da kilo vermede, en doğru deyişle ideal kiloya ulaşmada) başarılı olunacağı kanısında değilim ancak kabul görmüş ve denenmiş yaklaşımlara da kapımı kapamam. Şimdi size böyle bir konudan söz edeceğim:

Mavi ve lacivert tonlarda olan sofralar iştahınızı kontrol ediyor.

Evet, yanlış okumadınız, mavi ve lacivert tonlarda masa örtüsü ve tabak kullandığınızda ikinci porsiyon yemeğe ihtiyacınız genelde kalmıyor. Denemekten bir şey kaybetmezsiniz değil mi? Salatanızı beyaz, çorba ve yemeklerinizi koyu mavi tonlarında tabaklarla servis edin. Mavi peçeteler de oldukça şık sofra tamamlayıcısı ve iştah kapatıcısı olabilir. Mesleğinde iyi bir diyetisyen ölçülü, dengeli gibi besin miktarına dönük son derece somut olgularla hareket etmek durumundadır ancak insan psikolojisini de göz ardı edemeyiz…

Diyetisyen Aysen ARICAN

www.aysenarican.com

www.diyetistanbul.com

aysenarican@aysenarican.com

0 212 3478930 (pbx)

Aysen Arıcan Yorum Ekle
Rasgele Aysen Arıcan
Diyete Ayna TutmakDiyete Ayna Tutmak

Günlük yaşamımızda ‘Ayna tut bana, ayna tuttun, ayna tuttum, ayna oldun…’ gibi cümleleri kullanmaz mısınız?

Gebelikte Kilo Alımı ve KansızlıkGebelikte Kilo Alımı ve Kansızlık

Dyt.Aysen ARICAN Gebelik döneminde aşırı kilo alımına çok dikkat etmelisiniz diyor.

Diyetisyen Aysen Arıcan`dan Diyet TüyolarıDiyetisyen Aysen Arıcan`dan Diyet Tüyoları

Bir diyetisyen olarak önerebileceklerimin ve yapabileceklerimin bir yeri var. Ancak kilo vermeyi etkileyen beslenme kadar önemli bir faktör daha var: Hareket.

Gebelik ve emzirme döneminde kesinlikle oruç tutmayın!Gebelik ve emzirme döneminde kesinlikle oruç tutmayın!

Ramazan ayının yaklaştıkça hamile danışanlarımdan ve okurlarımdan sıkça “oruç tutabilir miyim” sorusunu alıyorum.

Bir sporcu beslenmesi önerisiBir sporcu beslenmesi önerisi

Antrenman, maç ve dinlenme dönemlerinde enerji dengesizliği yaşayan sporcuların vücut yağ oranları yükselir.

Anasayfa Geri Yukarý
Kullanım Hakları ve Gizlilik İlkeleri / Yasal Uyarı / Hakkımızda / Reklam Verin / Bize Yazın / Üye Ol / Köşe Yazarımız Olun Tüm hakları saklıdır © 2009-2014 Diyetli.com Yazan Evrem Karagöz | diyet önerileri
İnternet ve Bilgisayar Hizmetleri
Sitede yer alan yazılar gazeteler veya diğer yazılı kaynaklardan alıntıdır.
Hekim kontrolü olmadan uygulanması zararlı sonuçlar doğurabilir.
Diyetlerin veya yazılanların uygulanmasından dolayı oluşacak sorunlardan sitemiz kesinlikle sorumlu değildir.