SocialFacebookIconDiyetli Facebook
Hayranı Ol...
SocialTwitterIconDiyetli Twitter
Hayranı Ol...

En Faydalı ve Sağlıklı Dondurma Hangisi


Atatürk Üniversitesinde yer alan Ziraat Fakültesinde araştırmalara yönelik manda sütü ile yapılan dondurmanın inek sütü ile yapılana nispeten daha sağlıklı olduğunu ortaya koydular.


En Faydalı ve Sağlıklı Dondurma Hangisi
Eklenme Tarihi 06 Eylül 2013 Cuma
İzlenme En Faydalı ve Sağlıklı Dondurma Hangisi 2686 kez izlendi.

Manda sütü ile dondurmayı ilk defa kendilerinin yaptığını söyleyen Özdemir, şu ifadelerde bulundu:\"Manda sütü ile dondurma elde ettik. Çalışmalarımız son hızında devam etmektedir ancak çok güzel neticeler aldık. İnek sütü ile yapılan dondurmadan daha kaliteli ve lezzetlidir. Haciminin artışı, tadı ve aroması daha çok yüksektir. Bu nedenle dondurmamızı ilginç farklı çeşitlendirmeliyiz dedi. Milletin beğenisine bu şekilde ilginç bileşimde, ilginç yapıda dondurmalar sunarak, vatandaşın dondurmaya ilgisini yükseltmemiz gerekiyor. Farklı ve güzel olması için elimizden tüm geleni yapıyoruz ifadesinde bulundu\".

Türkiye\'de keçinin sütünden dondurma üzerine birden çok faaliyet yapıldığını söyleyen Özdemir, \"Keçi sütünde bulunan proteinler esnek olduğundan dolayı daha fazla uzayabilir duruma geliyor. Bu da dondurmalar da istenen iyi bir özelliktir. Bu özelliğinden dolayı keçiden üretilen süt üzerine hem faaliyet var aynı zamanda dondurma üreten yerler var ama manda sütü için hiç çalışılmamış, göz ardı edilmiş durumda. Türkiye\'de yapılan bu şekilde bir çalışmaya rast gelmedik\" diye belirtti.

Özdemir ayrıca \"Manda sütü inek sütüne göre yağlı bir süt. Dondurma yaparken inek sütünden yapılan dondurmalara yağ katılıyor fakat manda sütünde bulunan yağ kendi dondurma yapımına yetiyor böylece ilave katkı yağa gerek yok. Buda hem maddi hemde sağlık bakımından daha iyi\" şeklinde dile getirdi.

Ayrıca mandadan üretilen sütün çok daha beyaz olduğu için tercih sebebi olduğunu söyleyerek konuşmalarına bu şekilde devam etti: \"Homojen bir şekilde olduğu için içerisinde buz kristali var olmadığını gördük. Tüm şartların eşit olduğu bir ortamda hem inek hemde manda sütünden dondurma ürettik. İnek sütünden üretilen dondurmada buz şeklinde kristaller olduğu görüldü bu durum dondurmada pek istenmeyen bir durumdur. Ayrıca dondurmada erime süreside çok önemlidir. Bu konudada yaptığımız testlerde en geç eriyen manda dondurması olmuştur.\"Prof. Doktor Özdemir, \"Manda sütü ile yaptığımız bu ilk bilimsel aktivite mühim ışık verdi. Manda sütü ile yapılan dondurma inek ve keçi sütü ile yapılan dondurmadan daha iyi olduğunu dile getirdi\".

Beslenme ve Diyet Yorum Ekle
Rasgele Beslenme ve Diyet
Linda DiyetiLinda Diyeti

Linda diyetinin en büyük özelliği yiyeceğiniz herşeye sizin karar vermeniz.

İştah Kesen Besinlerİştah Kesen Besinler

Bazı besinler iştahınızı kapar ve acıkmayı geciktiriyor. Özellikle iştah kapatıcı etkisi olduğu bilinen Kırk özel besini rejim yapmadan zayıflamak için tavsiye ediyoruz.

Ev Kadını DiyetiEv Kadını Diyeti

Ev kadınları mutfakta geçirdikleri zaman içinde sürekli atıştırmaktan ve kabul günlerinde tatlı ile hamur işlerini fazla yemekten şikayet ediyorlar.

Günde 1000 Kalori DiyetiGünde 1000 Kalori Diyeti

Diyet 3 günlük menü içerir. 1 hafta uygulamadan sonra 1 hafta ara veriniz.

Akdeniz DiyetiAkdeniz Diyeti

Genellikle herkesin yapabileceği sebzelerden meyvelerden tahıllardan ekmek guruplarından ve sıvı yağlardan oluşan bir beslenme şeklidir.

Anasayfa Geri Yukarý
Kullanım Hakları ve Gizlilik İlkeleri / Yasal Uyarı / Hakkımızda / Reklam Verin / Bize Yazın / Üye Ol / Köşe Yazarımız Olun Tüm hakları saklıdır © 2009-2014 Diyetli.com Yazan Evrem Karagöz | diyet önerileri
İnternet ve Bilgisayar Hizmetleri
Sitede yer alan yazılar gazeteler veya diğer yazılı kaynaklardan alıntıdır.
Hekim kontrolü olmadan uygulanması zararlı sonuçlar doğurabilir.
Diyetlerin veya yazılanların uygulanmasından dolayı oluşacak sorunlardan sitemiz kesinlikle sorumlu değildir.