SocialFacebookIconDiyetli Facebook
Hayranı Ol...
SocialTwitterIconDiyetli Twitter
Hayranı Ol...

Süt 5 Saat Tok Tutuyor


Sahurda içilecek sütün tokluk hissi yarattığını belirten uzmanlar, iftarda içilecek meyve suyunun ise uzun süren açlık sonrası düşen kan şekerini kısa sürede düzenlediğini ifade etti.


Süt 5 Saat Tok Tutuyor
Eklenme Tarihi 20 Ağustos 2013 Salı
İzlenme Süt 5 Saat Tok Tutuyor 2083 kez izlendi.

Yaz sıcaklarında sıvı kaybının artacağı, sahur ve iftarda içilecek birer bardak süt ve meyve suyunun bu dengenin korunmasına yardımcı olacağı belirtiliyor. Nuh Naci Yazgan Üniversitesi sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman İnanç, yaz aylarına denk gelen Ramazan ayına dikkat çekerek doğru beslenme konusunda önerilerde bulundu.

Süt 5 saat tok tutuyor

Her gün düzenli olarak içilecek bir bardak sütün mide boşluğunu hissettirmeden insanı 5 saat tok tuttuğunun bilimsel olarak da kanıtlandığını belirten İnanç, sahurda süt içilmesini önerdi. İnanç, "Protein içeriği yüksek olan besinler midenin boşalma süresini uzatarak acıkmayı geciktirir. Süt hem protein içeriği yüksek olan bir besin olması nedeniyle tokluk hissetmemize yardımcı oluyor hem de sıvı ihtiyacının karşılanmasına destek sağlıyor. Yapılan araştırmalar bir bardak sütün insanı 5 saat boyunca tok tuttuğu ortaya koyuyor. Sütün şekeri laktoz, açlıkta kullanılan glikojen depolarına destek olarak vücudun enerji ihtiyacının karşılanmasına yardımcı oluyor. Ayrıca Ramazanda sıcak hava nedeniyle terle kaybedilen kalsiyum başta olmak üzere mineral ve vitamin gereksiniminin karşılanmasına destek oluyor" şeklinde konuştu.

Orucu meyve suyuyla açın çünkü...


Oruç açarken içilen bir bardak meyve suyunun ise tokluk verebileceğini ve 15 - 16 saatlik bir açlıktan sonra ağır ve ani besin tüketilmesinin yaratacağı mide sorunlarına engel olabileceğini söyleyen İnanç şöyle konuştu: "İftarda orucun meyve suyu ile açılmasının bir başka yararı da Ramazanda sıklıkla karşılaşılan sindirim problemlerinin hafiflemesine yardımcı olmasıdır" dedi.

Şerbetten uzak durun

Ramazan sonrası kilo problemleri yaşandığına da dikkat çeken İnanç, "İftar sonrası kan şekerini yükselten şerbetli hamur tatlılarının sofralarda yer aldığını görüyoruz. Uzun süreli açlık bazal metabolik hızda yavaşlamaya neden olmakta ve iftar vakti tüketilen ağır yemekler sebebi ile genellikle Ramazan sonunda kilo alınmaktadır. Tatlı tüketilecekse, az şekerli sütlaç, güllaç gibi sütlü tatlıların tercih edilmesi, kalsiyum ihtiyacının karşılanmasına yardımcı olacak ve daha az enerji alarak Ramazan süresince kilo alımını azaltacaktır" dedi.

Beslenme ve Diyet Yorum Ekle
Rasgele Beslenme ve Diyet
Linda DiyetiLinda Diyeti

Linda diyetinin en büyük özelliği yiyeceğiniz herşeye sizin karar vermeniz.

İştah Kesen Besinlerİştah Kesen Besinler

Bazı besinler iştahınızı kapar ve acıkmayı geciktiriyor. Özellikle iştah kapatıcı etkisi olduğu bilinen Kırk özel besini rejim yapmadan zayıflamak için tavsiye ediyoruz.

Ev Kadını DiyetiEv Kadını Diyeti

Ev kadınları mutfakta geçirdikleri zaman içinde sürekli atıştırmaktan ve kabul günlerinde tatlı ile hamur işlerini fazla yemekten şikayet ediyorlar.

Günde 1000 Kalori DiyetiGünde 1000 Kalori Diyeti

Diyet 3 günlük menü içerir. 1 hafta uygulamadan sonra 1 hafta ara veriniz.

Akdeniz DiyetiAkdeniz Diyeti

Genellikle herkesin yapabileceği sebzelerden meyvelerden tahıllardan ekmek guruplarından ve sıvı yağlardan oluşan bir beslenme şeklidir.

Anasayfa Geri Yukarý
Kullanım Hakları ve Gizlilik İlkeleri / Yasal Uyarı / Hakkımızda / Reklam Verin / Bize Yazın / Üye Ol / Köşe Yazarımız Olun Tüm hakları saklıdır © 2009-2014 Diyetli.com Yazan Evrem Karagöz | diyet önerileri
İnternet ve Bilgisayar Hizmetleri
Sitede yer alan yazılar gazeteler veya diğer yazılı kaynaklardan alıntıdır.
Hekim kontrolü olmadan uygulanması zararlı sonuçlar doğurabilir.
Diyetlerin veya yazılanların uygulanmasından dolayı oluşacak sorunlardan sitemiz kesinlikle sorumlu değildir.