SocialFacebookIconDiyetli Facebook
Hayranı Ol...
SocialTwitterIconDiyetli Twitter
Hayranı Ol...

Diyette Başarılı Olanların Sırları


Uzm. Dyt. Dilara Koçak bizlerle diyette başarılı olanlarının gizli sırlarını paylaşıyor.


Diyette Başarılı Olanların Sırları
Eklenme Tarihi 15 Ocak 2013 Salı
İzlenme Diyette Başarılı Olanların Sırları 3907 kez izlendi.

Diyette Başarı için 5 STRATEJİ
Uzun yıllardır beslenme ve diyet uzmanı olarak çalışıyorum. Birçok insanın kilo vermesine yardımcı oldum, bazılarının kilo vermekten vazgeçmesine engel olamadım. Bazılarını ise bu işe hiç başlatamadım. Yardım edebildiklerimin sayısının fazla olması beni mutlu ediyor.

Yukarıdaki satırlar 2009 yılında yayınlanan Afiyetle Diyet kitabımın önsözüne ait. Yeniden hep beraber düşünelim istiyorum. Acaba niye sadece bazılarımız diyet hedeflerine ulaşıyor da her gün yeniden diyete başlayan milyonlarca kişi ise diyetten vazgeçiyor.

Aslında beslenme bilimi ve tüm otoritelerin formülü basit; Az ye ve egzersiz yap. Sıklıkla duyduğumuz ve aslında hepimizin iyi bildiği bir yaşam felsefesi bu. Peki, eğer kilo vermek istiyor ve formülü de biliyorsak neden uygulamıyoruz?

Diyette başarılı olmanın anahtarı ne yapmak istediğiniz ile şuan ne yaptığınız arasındaki farkı görebilmek ve bu çelişkiyi çözebilmektir. Diğer bir deyişle aslında gerçek amacınız ve arzunuzu keşfetmek temele inmek ve sabırlı olmak esastır.

Strateji-1: Hedefleriniz NET olsun amacınızı DOĞRU belirleyin

Hedef belirlemek başlangıçtır ancak genelde belirsizlik vardır. Örneğin; kilo versem iyi olur diyebilirsiniz ancak vermek istediğiniz kaç kilo? amacınız tam ne? ne kadar arzulusunuz? doğru hedef koymak önemlidir? net olarak konuşamıyorsanız kendinizi başarısızlığa hazırlıyor olabilirsiniz

Motivasyon; beyninizin şuan nerdesiniz ile nerede olmak istiyorsunuz arasındaki farkı keşfettiğinde oluşur. Anlatmak isteğim; belirli ve kesin olarak alınan hedeflerle (örneğin; 5 kg vermek istiyorum gibi) beynimiz harekete geçer ve problemi çözmek için dikkat, hafıza, gayret ve iradeyi devreye sokar.

“Belirli” kararlar vermek size netlik kazandırır ve başarıya ulaşmanız için motivasyonu hep yüksek tutar.

Strateji-2: B planınızı oluşturun SUÇLU psikolojisinden uzak durun

Beklenmedik ve diyetinizi sabote edecek durumlara karşı hazırlıklı olun.

Çalışmalar, kendinize güvenli yiyecek planı (B planı) oluşturduğunuzda hedefinize 2-3 kat hızlı ulaşabileceğimizi gösteriyor. aksi takdirde “battı balık yan gider” ve diyeti bozma suçluluğu kontrolünüzü kaybetmenize sebep olabilir

  • Eğer öğlen davetinde tatlı menüsü gelir ise, kahve siparişi vereceğim…
  • Eğer iş yemeğine çıkar isem, salata yiyeceğim…
  • Eğer çay saatinde diyet dışına çıkarsam akşam sadece meyve ve yoğurt ile dengeleyeceğim gibi

Strateji-3: GELİŞMEYİ VE BAŞARIYI kaydedin

Neredeydiniz ve şuan nereye geldiğinizi netleştirmek için gelişmelerinizi izleyin. Örneğin; egzersiz yaptığınız günleri takviminizde kaydedin.

KİLO VERDİĞİNİZİ ÖLÇMEK İÇİN BİR GRAFİK HAZIRLAYIN. Hedef çizginiz hep önünüzde olsun,  geldiğiniz nokta başarılı sayılabilir ancak önünüzde hala yolunuz var ise bu yolculukta ara hedefler küçük molalar ile kendinizi ödüllendirin başarıyı destekleyin.

Strateji-4: Gerçekçi olun yarışta değilsiniz

İnanmazsanız başaramazsınız kendinize haksızlık etmeyin belki defalarca başarısız diyet yaptınız ama başarı ile yaptığınız ve sonuna kadar gittiğiniz mutlaka başka konular vardır bunları bulup çıkarın kendinize hatırlatın.  Ancak gerçekçi olmayan yaklaşımlar başarısızlığa sebep olur. Obez kadınlar üzerinde yapılan bir çalışmada, başaracağına inananlar 10 kg rahatlıkla vermişlerdir. Diyette başarılı olanlar; daha fazla çaba harcarlar ve zorluklara karşı B planları vardır. diyet listesinin esiri olmak yerine iç motivasyonunuzu besleyin.

Strateji-5: İradenizi güçlendirin

Kendi özdenetiminiz kaslarımız gibidir, güçlülüğü kişiden kişiye ve koşullara göre değişebilir. Eğer kaslarınızı dayanabileceğinden daha çok zorlarsanız yorulurlar ve ertesi gün kolunuz kalkmaz olur. Kaslarımız gibi irademizde de birden bire sıkı uygulamalara geçmeye çalışırsak vazgeçebiliriz ve yeniden başlamak zor gelir.  Bu nedenle sizde birden bire değil de bebek adımlarını kullanın. İradenizi güçlendirmek için, günlük rutininize minik eklemeler yapın. Bütün bir geceyi sağlıksız besinlerle geçirmek yerine örneğin cips yerine meyve yemeyi deneyin. Unutmayın emeklerken defalarca düştünüz ama önce yürümeyi sonra koşmayı başardınız.

Kaynak : http://www.dilarakocak.com.tr/Makale_153_diyette-basarili-olanlarin-sirlari.html

Dilara Koçak Yorum Ekle
Rasgele Dilara Koçak
Dilara Koçak`ın Beslenme MönüsüDilara Koçak`ın Beslenme Mönüsü

Ünlü diyetisyen ve beslenme uzmanı Dilara Koçak, özellikle meyve, yoğurt ve tahıl ürünlerini tüketiyor.

Diyabetliler için 7 harika besinDiyabetliler için 7 harika besin

Şeker ve rafine gıdadan uzak, lif içeren bir beslenme planıyla düzenli egzersiz, diyabetlilerin yaşam şeklinin temelini oluşturuyor.

Hızlı Kilo Vermeyi HedeflemeyinHızlı Kilo Vermeyi Hedeflemeyin

Tatilde alınan kiloyu vermek için telaşa kapılıp kendinize zarar getirecek yöntemleri denemeyin. Yaz tatili dahil 2-3 ayda  aldığınız kiloları, 3-4 haftada vermeye odaklanmayın

Hipoglisemiyi Diyet Yaparak Kontrol Altına AlınHipoglisemiyi Diyet Yaparak Kontrol Altına Alın

Hipoglisemi sorunu olan diyabet hastaları, tedavi görmezse; titreme nöbeti, koma, geri döndürülemez sinir sistemi harabiyeti yaşayabilir, hatta yaşamını yitirebilir

Erkekler Daha İyi Diyet TakipçisiErkekler Daha İyi Diyet Takipçisi

Diyet yapma fikri erkeklerde giderek yaygınlaşmakta.

Anasayfa Geri Yukarý
Kullanım Hakları ve Gizlilik İlkeleri / Yasal Uyarı / Hakkımızda / Reklam Verin / Bize Yazın / Üye Ol / Köşe Yazarımız Olun Tüm hakları saklıdır © 2009-2014 Diyetli.com Yazan Evrem Karagöz | diyet önerileri
İnternet ve Bilgisayar Hizmetleri
Sitede yer alan yazılar gazeteler veya diğer yazılı kaynaklardan alıntıdır.
Hekim kontrolü olmadan uygulanması zararlı sonuçlar doğurabilir.
Diyetlerin veya yazılanların uygulanmasından dolayı oluşacak sorunlardan sitemiz kesinlikle sorumlu değildir.