SocialFacebookIconDiyetli Facebook
Hayranı Ol...
SocialTwitterIconDiyetli Twitter
Hayranı Ol...

Kilo Vermek için İdeal Diyet Nasıl Olmalı


Yağ Kaybı, Kas Kaybı, Su Kaybı: Kilo vermek gerçek anlamda yağdaki kayıptır.


Kilo Vermek için İdeal Diyet Nasıl Olmalı
Eklenme Tarihi 13 Kasım 2012 Salı
İzlenme Kilo Vermek için İdeal Diyet Nasıl Olmalı 4016 kez izlendi.

Ancak tartıldığımızda yağ, sudaki ve kastaki azalmayı içeren kilo kayıplarıyla karşılaşabiliriz. Obeziteden şikâyet eden aşırı kilolu kadın veya erkekler vücut yağının yüzdesini normal bir şekilde indirmeyi hedeflerler. Bunun daha da üstünde, kas dokusu yağdan daha yoğun olduğu zaman, doğru yağ kaybı sonuçları, kas kaybının oluşmamasına yol açar.

Vücut yağının %10’u gittiğinde bile kişinin fiziksel görünümünde spesifik değişiklikler olur. Yağ dokusunu düşürmek için kilo kaybının proporsiyonuna karar verme konusunda fiziksel yağ yüzdesini hesaplamak için sayılı metodlar bulunmaktadır. Kilo kaybında kas artımını sağlamak için yeterli olabilecek temel şeyler ağırlık kaldırmak ya da yeterli protein alımını sağlamaktır. Karbonhidrat diyetleri ya da bireysel çalışmalar, özellikle yorucu fiziksel aktiviteler protein alımı isteğini artırır.

Ulusal bilim akademisine göre, diyetsel referansta protein alımı kilogramı yetişkinler için vücut ağırlığı başına 0,8 gramdır.

Ağır sıkletler gibi koşu veya bisiklet sporu yapanlarda yüksek miktarlarda kalori alımına ihtiyaçları vardır. Yüksek kalori alımının sonucu olarak, bu atletlerin kas kütlesini korumak için vücutlarına fazlaca miktarda protein almaları gerekir.

Aşırı protein alımı sağlıklı bir insan için böbrek fonksiyonlarının azalmasıyla bağlantılı olmasa da belirli böbrek rahatsızlıkları olanlar için zararlı olabilir. Yüksek proteinli diyetlerin sağlıklı bireyler üzerinde tehlikeli olduğuna dair henüz kesin bir kanıt yoktur. Sadece, bu diyetlerin böbrek ve karaciğer sorunları olan kişilerde tehlikeli olabileceği görülmüştür. Bazal metabolizma hızı yani kişinin hareketsiz bir şekilde harcadığı kalori miktarı, vücudun toplam ağırlığı ve toplam kas miktarına göre etkilenir. Yani daha fazla kas, daha fazla kalori yakabilmek demektir.

Kas miktarı artırıldığı zaman daha fazla kalori kilo olmadan vücuttan sindirilebilir.

Normalde kadınlar ve erkekler vücutlarından kilo kaybederken aslında yağ kaybederler. Diyet programı bazal metabolizma hızından daha düşük günlük kalori alımı içeriyorsa kişi büyük olasılıkla daha fazla yağ kaybeder. Buna karşılık, bu durumda kişi bazal metabolizma hızına göre daha fazla kalori alımını artıran bir diyet uyguluyorsa bu kişi çoğunlukla yağ kaybetmekle beraber, aynı zamanda fazlaca da kas kaybedecektir.

Aşırı ağır diyetler, kişilere %50 yağ ve %50 kas kaybettirir ve bu nedenle kas kaybından dolayı etkilenen metabolizma bazal metabolik hızı da etkiler.

Sonuç olarak, yağ kaybederken kas kütlesini yerinde tutmak, mükemmel bir kilo ve vücut kompozisyonuna ulaşmak için en önemli adım sağlıklı ve doğru besin kompozisyonunda bir diyettir.

Taylan Kümeli Yorum Ekle
Rasgele Taylan Kümeli
Kilo Vermek için İdeal Diyet Nasıl OlmalıKilo Vermek için İdeal Diyet Nasıl Olmalı

Yağ Kaybı, Kas Kaybı, Su Kaybı: Kilo vermek gerçek anlamda yağdaki kayıptır.

İmdat Yemeden Duramıyorumİmdat Yemeden Duramıyorum

Bazı gıdalara karşı düşkünlüğünüz had safhada mı ?

Kahvaltıdaki Yumurta, Açlığı Erteler mi?Kahvaltıdaki Yumurta, Açlığı Erteler mi?

Yumurta içeren sabah öğünleri, sizi gevrekle yaptığınız bir kahvaltıdan daha uzun süre tok tutacaktır...

Ufak Tefek İşlerle Kaç Kalori Harcayabilirsiniz?Ufak Tefek İşlerle Kaç Kalori Harcayabilirsiniz?

Evde ya da bahçede yapılacak ufak tefek işlerle bir saatte kaç kalori harcayabileceğinizi biliyor musunuz?

Taylan Kümeli ile A B C DiyetiTaylan Kümeli ile A B C Diyeti

İşte uzman Taylan Kümeli'den 3 diyet birden bu diyetleri uygulayarak ödeminizden, yağlarınızdan kurtulacaksınız metabolizmanız hızlanacak.

Anasayfa Geri Yukarý
Kullanım Hakları ve Gizlilik İlkeleri / Yasal Uyarı / Hakkımızda / Reklam Verin / Bize Yazın / Üye Ol / Köşe Yazarımız Olun Tüm hakları saklıdır © 2009-2014 Diyetli.com Yazan Evrem Karagöz | diyet önerileri
İnternet ve Bilgisayar Hizmetleri
Sitede yer alan yazılar gazeteler veya diğer yazılı kaynaklardan alıntıdır.
Hekim kontrolü olmadan uygulanması zararlı sonuçlar doğurabilir.
Diyetlerin veya yazılanların uygulanmasından dolayı oluşacak sorunlardan sitemiz kesinlikle sorumlu değildir.