SocialFacebookIconDiyetli Facebook
Hayranı Ol...
SocialTwitterIconDiyetli Twitter
Hayranı Ol...

A Vitamini


A Vitamininin Yararları, Görevleri, Eksikliği, Fazlalığı, A Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur? gibi birçok sorunun cevabı bu yazımızda sizleri aydınlatacak.


A Vitamini
Eklenme Tarihi 25 Kasım 2012 Pazar
İzlenme A Vitamini 2484 kez izlendi.

A Vitamini Günlük İhtiyaç:
1-3 yaş: 400 microgram 
4-6 yaş: 500 microgram 
7-10 yaş: 700 microgram 
11 yaş üstü bayanlar: 1,000 microgram 
11 yaş üstü erkekler: 800 microgram 

A vitamininin yararları:
İyi bir görüş sağlar. Özellikle gözler için çok faydalıdır. Sağlıklı bir cilt, saç ve kemik yapısı için gereklidir. Enfeksiyona karşı koymayı sağlar. Hücrelerin sağlığı ve yenilenmesi açısından önemlidir. Özellikle anne karnındaki bebeğin sağlıklı gelişimi için hamilelerin A vitamini alması gerekir. 

Henüz ispatlanmamış faydaları:
Sebze ve meyvelerde çok fazla bulunan A vitamini ve betakarotenin, kanser oluşumunu ve kalp krizi riskini azalttığı hala tartışılmaktadır. 

A vitamini eksikliği:
Gece körlüğüne Gözde kurumaya Deri kuruluğuna Hastalıklara karşı dayanıklılığın azalmasına Çocuklarda dişlerin biçimsiz ve sağlıksız gelişmesi, gelişmenin yavaşlamasına neden olur. 

A vitaminine en çok ihtiyacı olanlar:
Alkolikler, sigara içenler, gençler, hazımsızlık veya karaciğer rahatsızlıkları olan kişiler. 

Çok fazla alındığı takdirde...
A vitaminin fazlası, baş ağrısı, yorgunluk, mide bulantısı, kusma, kaşıntı, ishal, düzensiz adet görme, eklem ve kemik ağrıları, cilt kuruluğu ve saç dökülmesine sebep olabilir. Ayrıca hamile kadınlarda, riskli doğum oranının artmasına neden olabilir. Bu yüzden hamile kadınların, A vitamini kullanmadan önce doktora danışmaları gerekir. 

A vitamini açısından zengin besinler:
Patates: 1 orta boy (2,487 microgram) 
Havuç 1 tane (2,025 microgram) 
Mango 1 orta boy (805 microgram) 
Ispanak 1/2 kase (737 microgram) 
Kayısı 10 tane (253microgram) 
Süt 1 bardak (149 microgram) 
Peynir 1 kibrit kutusu (84 microgram)

Vitaminler Yorum Ekle
Rasgele Vitaminler
A VitaminiA Vitamini

A Vitamininin Yararları, Görevleri, Eksikliği, Fazlalığı, A Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur? gibi birçok sorunun cevabı bu yazımızda sizleri aydınlatacak.

B1 VitaminiB1 Vitamini

B1 Vitamininin Yararları, Görevleri, Eksikliği, Fazlalığı, B1 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur? gibi birçok sorunun cevabı bu yazımızda sizleri aydınlatacak.

B2 VitaminiB2 Vitamini

B2 Vitamininin Yararları, Görevleri, Eksikliği, Fazlalığı, B2 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur? gibi bir çok sorunun cevabı bu yazımızda sizleri aydınlatacak.

B3 VitaminiB3 Vitamini

B3 Vitamininin Yararları, Görevleri, Eksikliği, Fazlalığı, B3 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur? gibi bir çok sorunun cevabı bu yazımızda sizleri aydınlatacak.

B5 VitaminiB5 Vitamini

B5 Vitamininin Yararları, Görevleri, Eksikliği, Fazlalığı, B5 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur? gibi bir çok sorunun cevabı bu yazımızda sizleri aydınlatacak.

Anasayfa Geri Yukarý
Kullanım Hakları ve Gizlilik İlkeleri / Yasal Uyarı / Hakkımızda / Reklam Verin / Bize Yazın / Üye Ol / Köşe Yazarımız Olun Tüm hakları saklıdır © 2009-2014 Diyetli.com Yazan Evrem Karagöz | diyet önerileri
İnternet ve Bilgisayar Hizmetleri
Sitede yer alan yazılar gazeteler veya diğer yazılı kaynaklardan alıntıdır.
Hekim kontrolü olmadan uygulanması zararlı sonuçlar doğurabilir.
Diyetlerin veya yazılanların uygulanmasından dolayı oluşacak sorunlardan sitemiz kesinlikle sorumlu değildir.