SocialFacebookIconDiyetli Facebook
Hayranı Ol...
SocialTwitterIconDiyetli Twitter
Hayranı Ol...

B1 Vitamini


B1 Vitamininin Yararları, Görevleri, Eksikliği, Fazlalığı, B1 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur? gibi birçok sorunun cevabı bu yazımızda sizleri aydınlatacak.


B1 Vitamini
Eklenme Tarihi 25 Kasım 2012 Pazar
İzlenme B1 Vitamini 4310 kez izlendi.

B1 Vitamini Günlük İhtiyaç:
Günlük alım miktarı 1- 1.5 mg'dır. B1 vitamini tek başına alınabileceği gibi diğer B vitaminleriyle ( B kompleks ) birlikte de alınabilir. 
Suda eriyen bir vitamin olan B1 vitamini diğer B vitamini çeşitleri ile beraber kullanıldığında daha etkili olur. Tiamin ısı ve ışığa duyarlıdır. B 1 vitamin fazla alınsa da vücutta depolanmaz idrar yoluyla atılır. 
B1 vitamininin bilinen toksik etkisi yoktur. 

B1 vitamininin yararları:
B1 vitamini karbonhidrat metabolizmasında rol oynar. Karbonhidratları parçalayarak vücuda enerji temin eden glikoza dönüşmesini sağlar. Kalp ve merkezi sinir sistemi enerji ihtiyacını karbonhidrat metabolizmasından karşılar. Bu yüzden B1 vitamininin eksikliği nörolojik rahatsızlıklara ve kalp sorunlarına yol açabilir. 
Kan dolaşımını düzenler. 
Damar sertliğine karşı koruyucudur. 
Vitamin B1 sigara ve alkolün olumsuz etkilerine karşı koruyucu etki gösterir. 

B1 vitamini eksikliği:
Tiyamin eksikliğinde, hücrelerin bazı amino asitlerin ve pirüvik asidin kullanılması azalırken, yağ kullanımı artar. Tiyamin eksikliğinde görülen sorunların ve bozuklukların ana nedeni de budur.Tiyamin eksikliğinin semptomları olarak şunları sıralayabiliriz: 

* İştahsızlık,
* Depresyon,
* Yorgunluk,
* Sindirim rahatsızlıkları,
* Kas ve sinir rahatsızlıkları,
* Beriberi hastalığı.
* unutkanlık,bağımlılık,salalık yapar

Merkezi sinir sistemi enerji ithiyacını karbonhidrat metabolizmasından karşıladığı için tiyamin eksikliğinde en çok etkilenen vücut bölümlerinden biri de merkezi sinir sistemidir. Nöronlarda kromatoliz görülmesi riski yükselir. Aynı zamanda, tiyamin eksikliği nöron aksonlarını saran miyelin tabakasının aşınmasına ve yok olmasına neden olabilir. Bu ise ciddi nörolojik hastalıklara ve bozukluklara neden olabilir. 

Merkezi sinir sistemi ile beraber karbonhidrat metabolizmasıyla enerji ihtiyacını karşılayan diğer bir yapı da kalptir. Tiyamin eksiği ile beraber gelen karbonhidrat metabolizmasındaki düşüş ve sorunlar kalp kasını zayıflatır ve bu zamanla ciddi kardiyovasküler sorunlar yaratabilir. 

Bunların dışında tiyamin hastalığı sindirim sistemi (gastrointestinal) bozukluklara neden olabilir. Tiyamin eksikliğinin en belirgin sonucu da beriberi hastalığıdır. 

B1 vitaminine en çok ihtiyacı olanlar:
Fazla miktarda alkol kullananlar arasında bu vitaminin eksikliği görülebilir. 
Yaşlı kişiler arasında da B1 vitamin eksikliğine rastlanır. 
Antiasit ve doğum kontrol ilaçları kullananlar 
Karbonhidrat oranı fazla olan diyetle beslenenler 
Yoğun stres altında bulunanların thiamin'e gereksinimleri fazlalaşır. 
Hamile ve emziren bayanların da bu vitamine ihtiyaçları artar. 

B1 vitamini açısından zengin besinler:
Süt ve süt ürünleri 
Sebzeler 
Rafine edilmemiş tahıl 
Meyve 
Et ve balık 
Pirinç kabuğu 
Ayçekirdeği 
Bira mayası 
Bezelye de B1 vitamini içeren yiyecekler arasındadır.

Vitaminler Yorum Ekle
Rasgele Vitaminler
A VitaminiA Vitamini

A Vitamininin Yararları, Görevleri, Eksikliği, Fazlalığı, A Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur? gibi birçok sorunun cevabı bu yazımızda sizleri aydınlatacak.

B1 VitaminiB1 Vitamini

B1 Vitamininin Yararları, Görevleri, Eksikliği, Fazlalığı, B1 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur? gibi birçok sorunun cevabı bu yazımızda sizleri aydınlatacak.

B2 VitaminiB2 Vitamini

B2 Vitamininin Yararları, Görevleri, Eksikliği, Fazlalığı, B2 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur? gibi bir çok sorunun cevabı bu yazımızda sizleri aydınlatacak.

B3 VitaminiB3 Vitamini

B3 Vitamininin Yararları, Görevleri, Eksikliği, Fazlalığı, B3 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur? gibi bir çok sorunun cevabı bu yazımızda sizleri aydınlatacak.

B5 VitaminiB5 Vitamini

B5 Vitamininin Yararları, Görevleri, Eksikliği, Fazlalığı, B5 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur? gibi bir çok sorunun cevabı bu yazımızda sizleri aydınlatacak.

Anasayfa Geri Yukarý
Kullanım Hakları ve Gizlilik İlkeleri / Yasal Uyarı / Hakkımızda / Reklam Verin / Bize Yazın / Üye Ol / Köşe Yazarımız Olun Tüm hakları saklıdır © 2009-2014 Diyetli.com Yazan Evrem Karagöz | diyet önerileri
İnternet ve Bilgisayar Hizmetleri
Sitede yer alan yazılar gazeteler veya diğer yazılı kaynaklardan alıntıdır.
Hekim kontrolü olmadan uygulanması zararlı sonuçlar doğurabilir.
Diyetlerin veya yazılanların uygulanmasından dolayı oluşacak sorunlardan sitemiz kesinlikle sorumlu değildir.