SocialFacebookIconDiyetli Facebook
Hayranı Ol...
SocialTwitterIconDiyetli Twitter
Hayranı Ol...

B2 Vitamini


B2 Vitamininin Yararları, Görevleri, Eksikliği, Fazlalığı, B2 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur? gibi bir çok sorunun cevabı bu yazımızda sizleri aydınlatacak.


B2 Vitamini
Eklenme Tarihi 25 Kasım 2012 Pazar
İzlenme B2 Vitamini 3053 kez izlendi.

B2 Vitamini Günlük İhtiyaç:
Günlük alım miktarı 1.2mg - 1.7mg'dır. Vitamin B2 tek başına alınabileceği gibi diğer B vitaminleri ile de beraber alınabilir. B6 niasin ve C vitaminiyle birlikte alınırsa etkinliği olumlu şekilde artar.
B2 vitamininin fazla alımı idrar yoluyla atılır. İdrar rengini sarıya boyar. B vitaminlerine alerjisi olan kişiler kullanmamalıdır.

B2 vitamininin yararları:
* Vücudumuzdaki karbonhidrat protein ve yağların kullanılmasını kolaylaştıran B2 vitamininin diğer özellikleri de şöyledir;
* B2 vitamin antioksidan etkiye sahiptir.
* Kırmızı kan hücrelerinin oluşumu için gereklidir.
* Kataraktı önleyicidir.
* B2 vitamin saç ve cilt sağlığı için faydalıdır.
* B2 vitamininin yeterli düzeyde olmaması bağışıklık sistemindeki T hücelerinin sayısında düşüklüğe sebep olabilir.
* B vitaminlerinin eksikliği kanser riskini artırır.

B2 vitamini eksikliği:
Ağır B2 eksikliğine nadir olarak rastlanır. Alkol bağımlılarında görülebilir. Ancak çok ağır olmasa da tehlikeli düzeyde riboflavin eksikliği yaşlıların yaklaşık yüzde 33'ünde görülebilmektedir. 2 eksikliği ağız kenarlarında çatlaklar, dil ve dudaklarda iltihaplanmalar, ışığa duyarlı gözler, ciltte kaşıntı, sersemlik, uykusuzluk, öğrenme güçlüğü, gözlerde yanma ve kaşıntı ve kornea hasarına yol açabilir.

B2 vitaminine en çok ihtiyacı olanlar:
* Beslenme yönünden yetersizlik
* Yaşı ilerlemiş kişiler
* Ülser
* Alkol
* Hamilelik ve emzirme dönemi
* Emilim bozukluğu
* Stres altında bulunanlar
* Östrojen ve doğum kontrol ilaçları alan kadınlar B 2 vitamini ihtiyacı artar.

Çok fazla alındığı takdirde...
B2 vitamini fazla alındığında fazlası idrar ile dışarı atılır. Buda idrar renginde koyulaşmaya neden olur. Bulantı ve kusma yapabilir.

B2 vitamini açısından zengin besinler:
Hayvansal besinlerde, süt ve süt ürünlerinde, buğday başağında, yeşil sebzelerde, havuçta, enginarda, fındıkta, yerfıstığında ve mercimek gibi bitkisel besinlerde bol miktarda B2 vitamini bulunur.

Vitaminler Yorum Ekle
Rasgele Vitaminler
A VitaminiA Vitamini

A Vitamininin Yararları, Görevleri, Eksikliği, Fazlalığı, A Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur? gibi birçok sorunun cevabı bu yazımızda sizleri aydınlatacak.

B1 VitaminiB1 Vitamini

B1 Vitamininin Yararları, Görevleri, Eksikliği, Fazlalığı, B1 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur? gibi birçok sorunun cevabı bu yazımızda sizleri aydınlatacak.

B2 VitaminiB2 Vitamini

B2 Vitamininin Yararları, Görevleri, Eksikliği, Fazlalığı, B2 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur? gibi bir çok sorunun cevabı bu yazımızda sizleri aydınlatacak.

B3 VitaminiB3 Vitamini

B3 Vitamininin Yararları, Görevleri, Eksikliği, Fazlalığı, B3 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur? gibi bir çok sorunun cevabı bu yazımızda sizleri aydınlatacak.

B5 VitaminiB5 Vitamini

B5 Vitamininin Yararları, Görevleri, Eksikliği, Fazlalığı, B5 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur? gibi bir çok sorunun cevabı bu yazımızda sizleri aydınlatacak.

Anasayfa Geri Yukarý
Kullanım Hakları ve Gizlilik İlkeleri / Yasal Uyarı / Hakkımızda / Reklam Verin / Bize Yazın / Üye Ol / Köşe Yazarımız Olun Tüm hakları saklıdır © 2009-2014 Diyetli.com Yazan Evrem Karagöz | diyet önerileri
İnternet ve Bilgisayar Hizmetleri
Sitede yer alan yazılar gazeteler veya diğer yazılı kaynaklardan alıntıdır.
Hekim kontrolü olmadan uygulanması zararlı sonuçlar doğurabilir.
Diyetlerin veya yazılanların uygulanmasından dolayı oluşacak sorunlardan sitemiz kesinlikle sorumlu değildir.