SocialFacebookIconDiyetli Facebook
Hayranı Ol...
SocialTwitterIconDiyetli Twitter
Hayranı Ol...

B7 Vitamini


B7 Vitamininin Yararları, Görevleri, Eksikliği, Fazlalığı, B7 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur? gibi bir çok sorunun cevabı bu yazımızda sizleri aydınlatacak.


B7 Vitamini
Eklenme Tarihi 25 Kasım 2012 Pazar
İzlenme B7 Vitamini 9394 kez izlendi.

Biyotin, literatürde, H vitamini veya B7 vitamini olarak da adlandırılan ve güncel haberlerde karşımıza sıklıkla "güzellik vitamini" adıyla çıkan bir vitamindir. Kalın bağırsaktaki bakteriler tarafından da üretilen biyotin sağlıklı bir yaşam için gerekli olan önemli bir vitamindir.

Yağ, protein ve karbonhidrat metabolizmalarında koenzimdir. Aynı zamanda hücre gelişimine katkıda bulunur, kanın şeker seviyesini ortalama düzeyde tutmaya yardımcı olur. Özellikle kemik iliği için çok önemli olmasının yanı sıra sağlıklı sinir dokuları için de gereklidir. Biyotinin son zamanlarda "güzellik vitamini" olarak anılmasının en büyük sebebi saçlara ve tırnaklara olan pozitif etkisidir. Bugün bu özelliği yüzünden, biyotin birçok kozmetik ürününde bulunmaktadır.

B7 Vitamini Günlük İhtiyaç:
Biotin kullanımı için genel olarak önerilen miktar 150 - 300 mcg dir. Bazı tedaviye yönelik durumlarda daha fazla alınmaktadır. Örneğin saç ve tırnaklar için günlük tedavi dozu 3000 mcg (3 mg) ye kadar alınmaktadır.

Biyotin diğer B vitaminleri ile birlikte alınınabildiği gibi tek başına da kullanılabilir. Diğer B vitaminlerinin fonskiyonunu artırır.

B7 vitamininin yararları:
Diğer B vitaminleri gibi karbonhidrat proteni ve yağların enerjiye dönüşümünde görev alır.

Birçok enzimin yapısına girerek besinlerin vücuda faydalı olmasını sağlar.

Hücre gelişimi için biotin gereklidir.

Lenfosit üretimde rol oynar.

Kan şekerini düşürücü etkisi biotinin faydaları arasındadır.

Biotin saç sağlığı için önemli bir vitamindir. Saç dökülmesini önleyici ve saçların beyazlaşmasını yavaşlatıcı özelliktedir.

Tırnakların dayanıklılığını artırır.

Biotin besinlerde bulunmakla birlikte bağırsaktaki bakteriler tarafından da üretildiği için eksikliğine pek rastlanmaz.

B7 vitamini eksikliği:
Biyotin yetersizliği eğer müdahale edilmez ise çok tehlikeli olabilir. Biyotin hem bağırsaktaki bakteriler tarafından üretildiği, hem de genel olarak yiyeceklerde yeterli oranlarda bulunduğu için biyotin yetersizliği, doğuştan gelen bir faktör yoksa, sıklıkla rastlanılan bir durum değildir. Yine de biyotin yetersizliğinin semptomları olarak şunları sıralayabiliriz:

* Kuru ve pullaşan deri
* Solgunluk
* İştahsızlık
* Kas ağrıları
* Kolayca kopan, kırılan saçlar
* Saç dökülmesi, kellik

Eğer zamanında önlem alınmazsa semptomlar artar ve ciddi nörolojik veya müsküler bozukluklara yol açabilir. Son zamanlarda yapılan araştırmalar biyotin eksikliğinin hafif derecede depresif davranışlara yol açabileceğini kanıtlamıştır.

B7 vitamini açısından zengin besinler:
* Karaciğer ve böbrek
* Süt ürünleri
* Bazı deniz ürünleri, özellikle istiridye, ıstakoz, ve alabalık
* Maya
* Karnabahar
* Tavuk göğsü
* Yumurta sarısı

Vitaminler Yorum Ekle
Rasgele Vitaminler
A VitaminiA Vitamini

A Vitamininin Yararları, Görevleri, Eksikliği, Fazlalığı, A Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur? gibi birçok sorunun cevabı bu yazımızda sizleri aydınlatacak.

B1 VitaminiB1 Vitamini

B1 Vitamininin Yararları, Görevleri, Eksikliği, Fazlalığı, B1 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur? gibi birçok sorunun cevabı bu yazımızda sizleri aydınlatacak.

B2 VitaminiB2 Vitamini

B2 Vitamininin Yararları, Görevleri, Eksikliği, Fazlalığı, B2 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur? gibi bir çok sorunun cevabı bu yazımızda sizleri aydınlatacak.

B3 VitaminiB3 Vitamini

B3 Vitamininin Yararları, Görevleri, Eksikliği, Fazlalığı, B3 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur? gibi bir çok sorunun cevabı bu yazımızda sizleri aydınlatacak.

B5 VitaminiB5 Vitamini

B5 Vitamininin Yararları, Görevleri, Eksikliği, Fazlalığı, B5 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur? gibi bir çok sorunun cevabı bu yazımızda sizleri aydınlatacak.

Anasayfa Geri Yukarý
Kullanım Hakları ve Gizlilik İlkeleri / Yasal Uyarı / Hakkımızda / Reklam Verin / Bize Yazın / Üye Ol / Köşe Yazarımız Olun Tüm hakları saklıdır © 2009-2014 Diyetli.com Yazan Evrem Karagöz | diyet önerileri
İnternet ve Bilgisayar Hizmetleri
Sitede yer alan yazılar gazeteler veya diğer yazılı kaynaklardan alıntıdır.
Hekim kontrolü olmadan uygulanması zararlı sonuçlar doğurabilir.
Diyetlerin veya yazılanların uygulanmasından dolayı oluşacak sorunlardan sitemiz kesinlikle sorumlu değildir.